Ядливите кестените са наистина една много, много полезна храна с благотворен ефект върху общото ни здраве.
Те съдържат сложни въглехидрати, което ги прави отличен източник на бавно действаща енергия, особено за хора, които водят активен начин на живот.
За разлика от други ядки, кестените имат ниско съдържание на мазнини и не съдържат холестерол. Те са добър избор за хора, които следят приема си на мазнини.
Кестените са богати на фибри, които подпомагат доброто храносмилане със своя принос за поддържане на здравословна чревна микрофлора и регулиране на кръвната захар.
Протеините /белтъците/ са основни биомолекули, които играят ключова роля в почти всички биологични процеси в организма. Те са изградени от аминокиселини, свързани помежду си чрез пептидни връзки в дълги вериги. Аминокиселините са основните структурни единици на протеините, като съществуват 20 различни вида аминокиселини, които могат да се комбинират по различни начини, за да образуват огромно разнообразие от протеини.
Основни функции на протеините
- Структурна функция: Протеините са основни градивни блокове на тъкани като кожа, коса, нокти и мускули. Примери за такива протеини са колагенът и кератинът.
„КОД: Превенция. Сега е време, за да имаш време.“
Инициативата, която събира медици от различни здравни специалности от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ, за да споделят ключова информация на тема превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас, е на дирекция "Спорт и младежки дейности" на Столична община и Фондация "Рестарт".
Първото от поредицата безплатни събития, с които стартира кампанията, е на тема:
Кърменето е естествен и здравословен начин за хранене на новородени и малки деца. То предлага множество ползи както за бебето, така и за майката. Много са причините, поради които майките се насърчават да кърмят децата си.
Ето и най-важните от тях:
1. Кърмата съдържа всички необходими хранителни вещества, от които новороденото бебе се нуждае през първите месеци от живота си. Тя е богата на протеини, мазнини, витамини и минерали.
Каква точно е тя и защо е толкова важна, коментира проф.Русанка Ковачева:
"Не напразно се казва, че щитовидната жлеза е изработила механизъм да филтрира цялото количество йод, което попада в организма ни, за да може да произвежда повече хормони. Затова говорим непрекъснато за количеството йод във водата и в храната. По принцип то не е постоянно и за да няма недоимък на йод и да не се налага щитовидната жлеза да нараства и да наваксва този недоимък, е необходимо той да бъде редовно приеман.