Виена отдава под наем парцели на любители градинари
Любителите градинари във Виена могат да наемат зеленчукови градини от общината. Градините до 110 кв.м могат да се ползват за период до три години и половина. Пилотният проект "Виенска зеленчукова градина в града" стартира върху две неизползвани зелени площи в 21-ви и 22-ри район на града.
Виена притежава съкровище, което е уникално в света: около половината от земята в рамките на града е общинска. Това прави възможно осигуряването на високо качество на живот на виенчани в дългосрочен план чрез изграждане на достъпни жилища и запазване на зелените площи. Пилотният проект "Виенска зеленчукова градина в града" (Wiener StadtGartl) дава под наем неизползвани досега зелени площи на граждани, имащи желание да отглеждат сами земеделска продукция. Това е част от проекта за развитие на градското градинарство в австрийската столица. Парцелите са с площ от 70 до 110 кв.м. и са разделени с жив плет. На всеки парцел има и пергола с покривна конструкция на площ от 6 кв.м. В градините не се разрешава изграждане на други обекти.
Екипът на Катедрата по ортопедия, травматология, реконструктивна хирургия и физиотерапия на Военномедицинска академия (ВМА) въведе в своята дейност поредната авангардна иновация – усъвършенстван софтуер за планиране mediCAD 3D.
Когато става въпрос за сложни ортопедични реконструкции на коляно и тазобедрена става, прецизното планиране е ключът към успеха. С новата придобивка ние можем да извършваме планиране в три измерения, което води до оптимизирани резултати, коментира проф. Неделчо Цачев, началник на катедрата.
С този софтуер хирурзите имат възможност да разглеждат 3D-модела на пациента от различни ъгли, осигурявайки прецизно и индивидуализирано планиране. Софтуерът също така поддържа автоматични измервания, които могат да помогнат при вземането на най-добрите решения за най-оптималната работа.
КЛИНИКАТА ПО ДЕТСКА ОНКОХЕМАТОЛОГИЯ НА ИСУЛ ВЪЗСТАНОВЯВА И АЛОГЕННИТЕ ТРАНСПЛАНТАЦИИ
Алогенните костно-мозъчни трансплантации при деца, които бяха временно преустановени заради липса на достатъчно среден медицински персонал, се възстановяват в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Планирано е алогенна трансплантация да бъде извършена в началото на месец май като се очаква до края на годината броят да достигне общо пет.
До алогенна трансплантация се прибягва при пациенти със злокачествени заболявания на кръвта – основно левкемии и част от лимфомите, при които има настъпил рецидив от болестта, както и при някои доброкачествени като биологична характеристика заболявания, но злокачествени като протичане, напр. тежките форми на апластична анемия, някои имунни дефицити, някои метаболитни заболявания.
Инвитро център Токуда обяви началото на Академия Инвитро – инициатива, насочена към двойки с репродуктивни затруднения. В нейните рамки специалистите ще провеждат ежемесечни срещи с пациенти, на които ще дискутират важни теми, свързани с репродуктивното здраве и инвитро процедурите.
На 20 март, четвъртък, от 16:00 часа ще се проведе първата среща на тема: „Какво представлява инвитро процедурата“. Срещите ще се състоят в уютната атмосфера на Инвитро център Токуда на етаж 9 в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Участието в академията е безплатно, но много полезно.
