"Диабетът е болест, която никога не бива да бъде подценявана, защото е едно коварно заболяване." За това предупреди доц. д-р Александър Шинков, председател на Българското дружество по ендокринология по време на медийна среща на тема „Диабетът в светлината на Кардио-бъбречно-метаболитния синдром“,
"В началото диабетът обикновено не боли и когато човек разбере, че го има, в повечето случаи са настъпили изменения - разясни още доц. Шинков. Той повлиява сърдечносъдовата система, повлиява бъбреците, повлиява нервната система, очите, скелета и променя живота на човека. Намалява и неговото качество, води до редица съпътстващи болести и най-накрая скъсява живота. Това заболяване се нарежда в групата на тихите убийци, защото високата кръвна захар, а диабет означава хронично висока кръвна захар, уврежда една чест от нашата биохимия. На първо място, това са белтъците. Всяка наша клетка зависи от белтъци - белтъците са част от хормоните в човешкото тяло, белтъците са част от мускулите, те са част от транспортната система в нашите клетки. И когато те се увредят, това повлиява всички аспекти на човешкото здраве.
Read more: ЗАХАРНИЯТ ДИАБЕТ - СКРИТИЯТ РИСК ЗА СЪРЦЕТО И БЪБРЕЦИТЕ
Муковисцидозата е генетично заболяване, което засяга главно жлезите с външна секреция (екзокринните жлези), което води до нарушения и в дихателната, храносмилателната и репродуктивната система. То е наследствено и се дължи на мутации в гена CFTR /Cystic Fibrosis Transmembrane Conductance Regulator/, който играе роля в регулирането на транспортирането на сол и вода през клетъчните мембрани.
При муковисцидозата се произвежда необичайно гъст секрет в дихателните пътища, панкреаса, черния дроб и други органи. Това затруднява функциите на тези органи и предразполага към инфекции.
За това предупреди д-р Николай Янев от УМБАЛ “Св. Иван Рилски” на среща с журналисти, наречена “Разбери повече за белодробната функция”, проведена с цел да се повиши обществената информираност относно тази болест и в чест на Световният ден за борба с ХОББ /хронична обструктивна белодробна болест/, който се отбелязва от близо 15 години под егидата на европейското дружество по белодробни болести.
“Тази болест е с висока честота - информира д-р Янев. От нея боледуват хора, които са над 40 годишна възраст, като 99% от тях са активни пушачи или пушачи, които са пушили активно поне 20 години в живота си най-малко по една кутия цигари на ден.
Университетската специализирана болница по ендокринология - УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ в София ще провежда до края на годината скрининг за диабет. Това съобщи на пресконференция проф. д-р Мария Орбецова, директор на УСБАМЕ и член на УС на Българското дружество по ендокринология /БДЕ/, по повод Световния ден на диабета – 14 ноември.
“Отваряме широко вратите за скрининг на хора, при които ще оценим риска от развитие на захарен диабет и предходните етапи в нарушението на захарния толеранс - или така наречените предиабетни състояния - поясни проф. Орбецова. Ще оценим риска от усложнения, които могат да започнат, защото някой от тях могат да се появят не късно, а рано, и да започне тяхната прогресия още от стадия на предиабет.
Според доц. Невяна Велева, началник на сектор "Офталмогенетика" в Детско очно отделение на Александровска болница, най-честите очни проблеми сред децата у нас включват рефракционни грешки (като късогледство и далекогледство), амблиопия (мързеливо око), страбизъм (кривогледство) и вродени аномалии“.
Миопията (късогледството) е рефракционна аномалия, една от най-честите причини за увредено зрение и рисков фактор за редица патологични очни състояния, водещи до загуба на зрение. По данни на Световната здравна организация през 2050г., всеки втори човек ще бъде засегнат от миопия (късогледство). Тя се среща при 10% от децата в прогимназиална възраст, при гимназистите достига до 16%. Близо 20% от децата са с прояви на астигматизъм. Това може да бъде предотвратено чрез правилна хигиена на очите и ограничаване на времето пред екраните. Успешното лечение често зависи от ранната диагностика и активното участие на пациента и неговите родители в процеса.