Нещо "преживяно" или нещо "никога невидяно"
Jamais vu е френски израз, който буквално означава „никога невидяно“. Това е психологически феномен, при който човек преживява нещо познато като напълно непознато, въпреки че осъзнава, че вече е преживявал тази ситуация преди. Най-често се проявява като момент, в който човек се чувства като да не е срещал даден обект или ситуация преди, въпреки че е сигурен, че го е видял или преживял.
Deja-vu е феномен, при който човек изпитва усещането, че е преживял дадено събитие или ситуация преди, въпреки че знае, че това не е възможно.
Jamais vu обикновено се свързва с усещане на объркване или странност. Може да се прояви в ежедневни ситуации, като например, когато човек чете дума, която му е позната, но изведнъж тя започва да му изглежда напълно чужда и странна.
„Асоциация Муковисцидоза“ започна кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти с това рядко и тежко нелечимо заболяване.
Времето – единственият ресурс, който не може да бъде върнат, купен или подарен. За хората с муковисцидоза времето е още по-ценно, защото болестта неумолимо го отнема. Те прекарват часове всеки ден в инхалации и терапии. Те се борят за всяка глътка въздух.
С кампанията „За повече щастливи мигове Заедно“ асоциацията си поставя за цел да събере средства за 10 инхалатора Pari e-flow, които намаляват времето за инхалация наполовина и правят ежедневната терапия по-лесна и ефективна, както и за жизненоважни витамини, които компенсират недостига на хранителни вещества и укрепват имунитета на пациентите.
Александровска болница е най-старата и най-голямата университетска болница в страната - институция, в която се е осъществило практическото и академичното обучение на голяма част от елитните специалисти на българската медицина, и в която е спасен живота на десетки хиляди пациенти.
На 23 май 1878г. в отговор на потребността от болница за жителите на София, губернатор Пьотр Алабин дава предложение за създаването ѝ. Година по-късно, съгласно клаузите на Берлинския договор, руската военновременна болница напуска страната и оставя почти цялото си имущество заедно със своите 45 болни за долекуване. На нейно място през 1879г. се създава Софийската първостепенна болница със статут, задачи и функции на национална медицинска институция.
Мащабен проект под надслов „Рада казва НЕ на насилието”, финансиран от Български фонд за жените, стартира на 1 ноември под формата на оранжева кукла, която ще бъде разпространена в цялата страна.
Рада е “кукла”- символ на кампанията “Зонта казва НЕ”, изработена от рециклиран материал, с поставен на нея QR код и надпис “Кажи НЕ”. Чрез QR кода на Рада се цели масово достигане до конкретна информация, въздействаща като превенция, ограничение и прекратяване на насилието срещу жени и момичета. QR кодът води към приложение „ПОМОГНИ МИ”, където всяка застрашена жена има възможност да намери контакти на национални служби за подкрепа и места, в които да се почувства подкрепена.
Започна Национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност „Земята не пие лекарства“
Тя се организира от фармацевтичната кампания Boiron и Kaufland България в партньорство с Министерството на здравеопазването. Целта на кампанията е да алармира, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антбиотичната резистентност, която застрашава човечеството.
В рамките на инициативата ще бъдат организирани мобилни пунктове на паркинги на Kaufland България, на които гражданите ще могат да донесат своите лекарства с изтекъл срок на годност. Първият мобилен пункт ще е на 19 октомври от 10 до 18 часа в столичния квартал Младост 3 на хипермаркета от веригата на бул. „ Филип Аврамов“№ 3.