Дислексия е специфично нарушение, което засяга способността на човек да чете, пише и да си служи със съответния език. Тя не се приписва на интелектуални затруднения, а по-скоро на начина, по който мозъкът обработва информацията, свързана с писмения език. Дислексията може да бъде разпозната в различна степен и често се проявява още в ранна детска възраст, когато децата започват да учат да четат и пишат.

Хората с дислексия често изпитват затруднения да разпознават думи и звуци и изпитват затруднения при четене. Четенето при тях може да става бавно и с много грешки. Често те допускат грешки и при писане  - разместват букви, пропускат  звуци или използват на неправилни думи.

Страдащите от дислексия изпитват трудности с концентрацията, особено при четене на дълги текстове. Понякога имат и проблеми с паметта в случаи като запомняне и изброява на последователности, като например запаметяване на азбуката или реда на цифрите.

Причини за дислексия

Дислексията се смята за неврологично обусловено състояние. Изследвания показват, че тя може да бъде наследствена и е свързана с различия в структурирането и функционирането на мозъка, особено в зоните, отговорни за обработката на езика.

Специализирана помощ при дислексия

За да се помогне ефективно на такива хора е важно тя да  бъде разпозната на възможно най-ранен  етап, за да се приложат подходящи методи за подкрепа.

Съществува и специализирано обучение за справяне с това състояние, което включва стратегии и програми за помощ на децата и възрастните с дислексия да развиват своите умения за четене и писане.

Вече са налични и технологии за преобразуване на текст в реч или така наречените четци, както и софтуер, който чете текста на глас, като по този начин се улеснява разбирането на писмени материали като учебници, училищни помагала и др. от ученици с дислексия чрез функцията за четене на глас“,

Много е важна в случая и подкрепата  на родители и учители, за да се създаде  среда, която насърчава развитието и самочувствието на детето с дислексия.

Задължително е и да се знае, че дислексията не е болест, а различен начин на учене и възприятие. Много хора с дислексия, като Алберт Айнщайн и Стив Джобс, са постигнали големи успехи в живота благодарение на подкрепата, която са получили, и собствената си мотивация.