От древни времена къната е позната като прах за оцветяване на косата. Този прах се разбърква с гореща вода, за да се получи гладка гъста кашичка и са намазва обилно върху току що измитата коса. Обвивате сле това косата с найлон, а върху него хавлиена кърпа и оставате кашичката да действа най-малко половин час. След това измивате хубаво и се радвате на невероятен резултат - ако косата ви е била светла преди намазването с къна, сега вече е добила огнен морковен червен цвят; ако косата ви е била светло кестенява, ще стане медно карамелено оцветена, а ако е била тъмно кестенява, ще заблести с медно кестенови отблясъци.
Но ако нито един от тези цветове не ви е по вкуса, а имате само желание да заздравите косата си с къна, без да променяте цвета й, тогава можете да се възползвате от полезните качества на безцветната къна.
Да има и такава. Тя не оцветява, но поддържа косата здрава, придава й обем и блясък и заздравява структурата ѝ.
И безцветната, и оцветяващата къна се получават от храст, който вирее в горещите области на Африка, Югоизточна Азия и Средиземноморието и се нарича лавсония. Два пъти в годината - през пролетта и есента, хората, които отглеждат този вид храст, берат дребните им листенца, сушат ги, а после ги смилат на прах.
Оцветяващи свойства обаче имат единствено листенцата, набрани набрани през есента. Те съдържат багрилното вещества нафтохинон, което оцветява в наситен червен цвят.
В пролетните листенца това вещество липсва и по тази причина, късат приготвена с тях не оцветява, а само поддържа косата здрава и красива.
Тази т.н. безцветна или неутрална къна съдържа танин. Танинът е дъбилно вещество, което има стягащи свойства. Той обгръща всеки косъм, наслоява се върху него като филм и го укрепва. Така го предпазва от вредното въздействие на замърсения въздух и други вредни фактори. Повърхността на косата става гладка и гъвкава, заглажда се и повърхностния слой на кожата на главата. След няколко процедури с безцветна къна, косата става по-еластична, по-лесно се оформя и придобива приятел блясък.
Безцветната къна се приготвя по същия начин като оцветяващата с тази разлика, че касичката направена с гореща вода е с съотношение 2 към 1 - две части къна и една част гореща вода. Освен това тя се държи да въздейства на косата поне 45 минути - 15 повече от оцветяващата къна. Ефектът от нейното приложение е еднакво и при русите, и при кестенявата и при започналите да посивяват коси. След това обилно се измива с вода.
Има и още един вариант за приложения на къната, ако искаме наред със заздравяващия ефект върху косата да се сдобием и с по-различен нюанс от морковеното червено. Тогава в състава й, освен лавсония, се прибавят и други естествени багрила, получени от растения. Най-често използваното е индиго синьото, т.е. екстракт от индиго за боядисване. Добавянето му позволява на косата да добие цвят, топло медно кафяво. Ако освен индиго, към къна се добави и амла – можете да разчитате на студен нюанс на кафяво.
Такава смес от къна с естествените оцветители можете да си приготвите и сами. Но все пак е по-добре когато започвате своето приключение с боядисване на коса с къна, да посегнете към готова за употреба смес, но в такъв случай трябва да внимавате къната да е с добро качество. Затова когато купувате чиста растителна къна, трябва да обърнете внимание на нейния състав. Чистата къна трябва да съдържа само една съставка, наречена Lawsonia Inermis. Колкото повече вещества са посочени на етикета, толкова по-лошо.
Единствените добавки, които могат да обогатят къна за коса, са естествени багрила , които включват: Индиго, Lawsonia Inermis, Амла, Шикакай, Брахми и Бринграж. Просто трябва внимателно да се чете информацията за съставките върху етикета.