Така наричат днес Световният семенен трезор (Svalbard Global Seed Vault) в Норвегия. Той е уникално съоръжение, разположено в близост до град Лонгиърбиен, най-северният град на земята, на остров Шпицберген в архипелага Свалбард. Неговата цел е да съхранява семена от култури от целия свят като своеобразна „генетична застраховка“ за запазване на биоразнообразието и гарантиране на продоволствената сигурност на човечеството.

Основната му функция е да съхранява копия на семена от всички култивирани растения, използвани в земеделието, за да се осигури възможност за възстановяване на културите в случай на природни бедствия, войни, климатични промени или други глобални катастрофи. Трезорът служи като резервно копие за хранилища за семена от различни страни по света.

Построен е в планински тунел, изкопан в пермафрост, вечно замръзнала повърхност, който му осигурява естествено охлаждане. Температурата в трезора се поддържа на постоянните  от -20 до -30 C. Дори и да  прекъсне на електричеството, вечната замръзналост гарантира, че семената ще останат замразени.

Това уникално съоръжение е замислено и построено да издържи на земетресения, вулканични изригвания, наводнения и други екстремни събития.

Банката е оборудвана с взривобезопасни врати и шлюзови камери. Съхранението на семената се обезпечава от хладилната инсталация, способна да работи с горивото на местните въглища и вечната замръзналост. Свалбард е избран за местоположение на хранилището заради вечната замръзналост и ниската тектонична активност.

Входът му е украсен с модерна художествена инсталация, която блести като фар в полярната нощ.

Трезорът може да съхранява до 4,5 милиона проби от семена, като всяка проба съдържа средно по 500 семена. Това означава, че той може да пази над 2,25 милиарда отделни семена.

Идеята за световен семенен трезор е обсъждана още през 1980-те години, но конкретните планове се разработват чак през 2000-те. Той е създаден в сътрудничество между норвежкото правителство, Глобалния тръст за разнообразие на културите и международни организации като ФАО и е официално открит  на 26 февруари 2008г. Нужното финансиране за този проект  идва от правителството на Норвегия, както и от международни организации и фондации, включително фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Семената, които се съхраняват в трезора, се изпращат от различни банки за генетични ресурси по света. Те са запечатани в специални опаковки, които предпазват от влага и увреждане. В тази банка семената биха оцелели около 10 000 години. Тя е построена в тунел в планината на височина 130м над морското равнище и 120м навътре в планината.

България също е изпратила семенен материал за съхранение там - това е уникалният със своите цветове боб от с. Стакевци, за който казват, че не само е много вкусен, но и прилича на пъстри скъпоценни камъчета. Запазила го е баба Ленка от селото.

Всяка банка остава собственик на семената, които депозира, което означава, че трезорът играе ролята на „резервен сейф“, а не на оперативен ресурс.

В случай на загуба на семена от дадена страна поради война, природно бедствие или нещо друго, трезорът може да предостави копия за възстановяване на културите.

През 2015 г. Сирия става първата страна, която изтегля семена от трезора, за да възстанови загубени култури от своята генна банка в Алепо, която е разрушена по време на гражданската война.

Световният семенен трезор символизира глобалното сътрудничество за справяне с предизвикателствата пред земеделието и биоразнообразието. Той е критична част от стратегията на човечеството за устойчиво бъдеще, гарантирайки, че дори в най-тежки кризи ще имаме достъп до семена за храна и ресурси.