Университетската специализирана болница по ендокринология - УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ в София ще провежда до края на годината скрининг за диабет. Това съобщи на пресконференция проф. д-р Мария Орбецова, директор на УСБАМЕ и член на УС на Българското дружество по ендокринология /БДЕ/, по повод Световния ден на диабета – 14 ноември.
“Отваряме широко вратите за скрининг на хора, при които ще оценим риска от развитие на захарен диабет и предходните етапи в нарушението на захарния толеранс - или така наречените предиабетни състояния - поясни проф. Орбецова. Ще оценим риска от усложнения, които могат да започнат, защото някой от тях могат да се появят не късно, а рано, и да започне тяхната прогресия още от стадия на предиабет.
Университетската болница по еднокринология разполага не само с един високопрофесионален екип, който обслужва пациентите, но и с модерна съвременна апаратура за оценка на всички усложнения на диабета. Превенцията започва от ранното откриване на нарушенията.
Всеки ли може да дойде да се прегледа? Трябва ли предварително да се запише? Какви усещания трябва да има, за да му мине през ума, че е подходящ за този скрининг?
Отговор на тези въпроси и още подробности, свързани с обявения от проф. Орбецова скрининг, търсим от доц. Невена Чакърова, член на УС на БДЕ, УСБАЛЕ “Акад. Иван Пенчев”∙
“Програмата за скрининг на хора в повишен риск от захарен диабет в клиниката по диабетология на Университетската болница по ендокринология я има още от 2006-та година - обяснява тя. Ние имаме и такъв център за превенция на захарен диабет. За тези почти 20 години през този център са преминали и са изследвани хиляди хора. Освен оценка на нивата на кръвната захар, ние правим оценка на цялостния метаболитен риск при тези хора и правим оценка на наличието на хронични усложнения, свързани с повишените нива на кръвна захар, тъй като те могат да са налични още на по-ранните етапи на отклонения от глюкозния толеранс.
Така че за нас работата с хора, които са в риск от захарен диабет е ежедневие. Както е ежедневие и работата ни с пациенти със захарен диабет.
Как правим оценка на риска и как преценяваме кои хора следва да преминат на следващата стъпка на лабораторните изследвания. Най-лесно това се прави с помощта на въпросници. Ние използваме валидиран за българската популация въпросник. Този въпросник, както и всички останали въпросници, се базира на основните рискови фактори за развитие на захарен диабет като наднорменото тегло или затлъстяването, наличието на първостепенен родственик със захарен диабет, наличието на хипертония, на дислипидемия, на сърдечно съдово заболяване, застоял начин на живот.
Много сериозни и самостоятелни рискови фактори за захарен диабет са гестационния захарен диабет и установеното вече предиабетно състояние.
Всички жени, които по време на бременността си са били диагностицирани със гестационен захарен диабет подлежат на доживотен скрининг за захарен диабет. Всеки човек, при който е установено предиабетно състояние, би трябвало да се изследва лабораторно поне веднъж годишно.
При отсъствието на рискови фактори всеки е показан за начало за скрининг за захарен диабет след 35 годишна възраст. Може би тази възраст ви се струва прекалено ниска, прекалено малка, но тя отразява тревожната тенденция в световен мащаб за подмладяване на захарния диабет - среща се вече и при 25-годишни. Само един рисков фактор да имат тези млади хора, ще го открием чрез този скрининг и ще се вземат мерки да се предотврати това тежко заболяване.
Само до преди няколко години тази възрастова граница за начало за скрининг за захарен диабет беше 45 години. Това е една от сериозните, тревожни цифри в статистиката на захарния диабет."
Всеки, който има желание да се включи в програмата, може да се запише на тел. 02/ 895 62 11, 02/ 895 62 10.
———————————————————————
Над 1 милион са децата в момента по света със захарен диабет тип 1, а едно от шест раждания в глобален план е засегнато от диабет
Към настоящия момент един от десет българи между 20-80 г. има диабет. След 20 години очакванията в световен мащаб са за един от осем души да е с диабет, което е 12% от възрастните хора.