Клъстерното главоболие е един от най-силните и мъчителни видове главоболие. То се проявява на пристъпи, наречени клъстери, които могат да продължат седмици, дори месеци, последвани от периоди на ремисия - без болка. То е най-често срещано във възрастовия диапазон между 20 и 50 години, като пикът на първите прояви обикновено е около 30-годишна възраст.
Пристъпите му започват с изключително силна, често описвана като пронизваща, пареща или разкъсваща болка, обикновено в облостта около едното око, слепоочието или челото. Той може да продължи от 15 минути до 3 часа и да се появява няколко пъти дневно, често по едно и също време на денонощието. Осен болката, пристъпът е придружен със сълзене на окото, запушване или течащ нос, зачервяване на окото, изпотяване на лицето и свиване на зеницата.
Точната причина за появата на клъстерното главоболие все още не е напълно изяснена, но се смята, че то е свързано с хипоталамуса – област в мозъка, която регулира биологичния часовник и по често засяга мъжете. Счита се, че пръст в появата му имат тютюнопушенето и алкохола, нередовния сън, както и семейната предразположеност.
Според специалистите то има и известен сезонен характер - влияят му промени, като продължителността на деня, температурата и атмосферното налягане. Те даже можели да провокират активирането на пристъпите.
Много хора с клъстерно главоболие съобщават, че пристъпите им започват по едно и също време на годината, често през преходните сезони - през пролетта и есента, което подсказва, че могат да бъдат свързани с промени в биологичния ритъм. При някои хора рязкото застудяване или излагането на студен въздух може да провокира пристъпи.
При други рязкото застудяване или излагането на студен въздух стават причина за пристъп. Свиването на кръвоносните съдове при студ може да играе роля в активирането на болката. И високите температури, особено в комбинация с влажност допринасят за появата на пристъпи. Прегряването и дехидратацията също могат да бъдат фактори, както и консумацията на студени напитки или сладолед, които при някои хора отключват пристъп. Влизане от топло в студено, като прекалено силния климатик през лятото, и обратно - от студено в топло, е хубаво да се избягват.
Хората, които забелязват такава сезонна зависимост, е добре да обсъдят с лекуващия си лекар профилактично лечение, което да започне малко преди обичайния период на пристъпите.
По време на пристъп от клъстерно главоболие е важно да действате бързо, за да се намалят болката и дискомфорта. Като най-ефективен начин за спиране на пристъпа се препоръчва вдишване на 100% кислород - между 7-12 литра в минута, чрез маска, за около 15-20 минути. За целта е хубаво да се разполага у дома с кислороден апарат, който да се използва възможно най-бързо. Помагат и лекарства за мигрена, под формата на инжекция или назален спрей - с тях може да се спре пристъпа в рамките на 10-15 минути. Таблетките не са толкова ефективни, защото пристъпите настъпват внезапно и минават бързо.
Някои хора намират облекчение, като прилагат леден компрес върху засегнатата страна на главата.
Други предпочитат горещ компрес, особено ако имат напрегнати мускули.
По време на пристъп помагат тъмната и тиха среда. Ярката светлина и силните звуци могат да влошат симптомите. Затова се препоръчва по време на пристъп човек да бъде в тиха и затъмнена стая.
Паниката и стресът могат да влошат усещането за болка, категорични са специалистите и съветват всеки да се опита да диша бавно и дълбоко, докато чака да се прояви ефекта на кислорода или медикаментите.