Според доц. Невяна Велева, началник на сектор "Офталмогенетика" в Детско очно отделение на Александровска болница, най-честите очни проблеми сред децата у нас включват рефракционни грешки (като късогледство и далекогледство), амблиопия (мързеливо око), страбизъм (кривогледство) и вродени аномалии“.
Миопията (късогледството) е рефракционна аномалия, една от най-честите причини за увредено зрение и рисков фактор за редица патологични очни състояния, водещи до загуба на зрение. По данни на Световната здравна организация през 2050г., всеки втори човек ще бъде засегнат от миопия (късогледство). Тя се среща при 10% от децата в прогимназиална възраст, при гимназистите достига до 16%. Близо 20% от децата са с прояви на астигматизъм. Това може да бъде предотвратено чрез правилна хигиена на очите и ограничаване на времето пред екраните. Успешното лечение често зависи от ранната диагностика и активното участие на пациента и неговите родители в процеса.
Амблиопията (мързеливо око) е сред основните причини за предотвратимa слепота в детска възраст. Засегнати са между 2-5% от децата. Тя е социално-значимо заболяване, което е напълно лечимо при своевременно диагностициране и подходящо лечение. Касае се за смущение в развитието на невросензорната система в ранна детска възраст.
Ретинопатията на недоносенoто дете (ROP) е многофакторно, вазопролиферативно заболяване, което засяга недоносени и незрели деца, родени с ниско и екстремно ниско тегло, и е резултат от абнормна васкуларизация на незрялата ретина. Най-висок е рискът при децата, родени до 31 гестационна седмица и под 1500 грама. Всички недоносени деца подлежат на скрининг за това заболяване, тъй като ранното му откриване е критично за избягване на слепота.
Децата са силно уязвима група по отношение на очния травматизъм. 10-15% от очните заболявания в детска възраст са свързани с травма. Очните травми в детска възраст представляват 7% от всички физически наранявания.
Навременната диагностика и лечение са от ключово значение за предотвратяване на сериозни усложнения и за осигуряване на нормално развитие и обучение на децата. Относно превенцията специалистите препоръчават първият офталмологичен преглед да се направи на 6-месечна възраст на детето, вторият - между 3г. - 3г. 6мес. и веднъж годишно до 12- годишна възраст, когато завършва съзряването на зрителната система.